30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Bu Ayda Kutlanır

Yaklaşmakta olan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın anlamını merak ettim. Tam olarak öğrenmeye karar verdim. Bildiğimiz üzere Türkiye, hiç bir ulus ile karşılaştırma yapılmayacak kadar şanlı bir geçmişe sahiptir. Dünyaya yön veren, çağ açıp çağ kapatan bu milletin, galibiyeti ile sonuçlanan büyük meydan savaşları genellikle bu ay içerisinde kazanılmıştır...

Bu savaşlar içerisinde 2 önemli savaş vardır ki, diğerlerinden yüklendikleri anlam bakımından sıyrılırlar.Bunların birisi Malazgirt Meydan Savaşı, diğeri ise Başkumandan Meydan Savaşı'dır.

Malazgirt Savaşı'nın önemi, Anadolu'nun Türklüğünün onaylanmış olmasıydı.Kısaca bu savaş ile Türkiye Devleti'nin temeli atılmış, Anadolu ise yurdumuz kabul edilmiştir.

Başkumandan Meydan Savaşı'nda ise, devletimiz yeniden kurulmuştur.Bağımsızlığımız sağlanmış,toprak bütünlüğümüz korunmuştur.

Türk milleti, tarihte görülen ordu-milletlerin en üstünüdür. Ordu-millet, yüksek bir savaş yeteneği taşıyan, savaşta bütün bireyleriyle görev alan, yurt için ve büyük ülkülerin gerçekleşmesi uğruna baş koyan millet demektir.

Ordu-milletimizin timsali "Mehmetçik"tir. O, savaşta er, barışta çiftçi ve işçidir. Halkımızı en iyi o temsil eder, en güzel şekilde o anlatır. İstiklâl Savaşı da ordu-millet olarak kazanılmıştır. Millî Mücadele bütün bir milletin eseridir.

Zaferi çoluğuyla, çocuğuyla, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla millet kazanmıştır. Kadınlar cephelere mermi taşımış, çocuklar dahi vuruşmalara katılmışlardır. Vatanın karanlıklara gömüldüğü bu zamanlarda Müdâfaa-i Hukuk Cemiyetleri, çeteler, gönüllüler derken, millet kudretli bir önder etrafında toplanıvermişti.

Oluşturulan orduda silâh ve kıyafet birliği yoktu. Fakat kalpler birdi, iman ve ülkü aynıydı. "Ya istiklâl, ya ölüm" parolası ile dile getirilen bu inanç, kudretini "Kuva-yi Milliye Ruhu"ndan alıyordu. Kuva-yi Milliye Ruhu, bir milletin var olma ve yaşama azmi, her şeyi yoktan var etme gayretiydi. Bu ruh ile tarihin en büyük kahramanlık destanları yaratıldı.

Üstün silâh gücüyle her şeyi yapabileceğini düşünen Avrupa yanılmıştı. Yunanlıların yaptığı tahkimat için "Türkler bunu altı ayda ele geçirebilirlerse iftihar edebilirler" diyen İngiliz Başbakanı Lloyd Corc, hücuma geçtikten altı saat sonra Türklerin burasını aldığını duyunca, oturduğu koltuktan düşmüştü.

İstiklâl Savaşı yalnız Yunanlılara karşı değil; işgalci, istilâcı, emperyalist bütün Batı dünyasına karşı kazanılmıştır. Onun temelinde Türk'ün istiklâl aşkı, hür yaşama arzusu vardır.

İ. Necati GÜÇLÜER'den faydalanılmıştır.

16 yorum:

 1. ama ben bunu aramıyorum ben neden ağustos ayında zafer bayramı kutlanır. arkadaşlar bilen yazsıın lütfeeennnnnnn:( :)

  YanıtlaSil
 2. lallalalal olmaz nbbrem bunu istemio mn

  YanıtlaSil
 3. ya kardeşler kaçıncı sınıfa gidionuz ya bende bunu istemiom ve 6 ya gidom offf napçam şimdiii ......???? cevap verin hemen nlr ...!!!!

  YanıtlaSil
 4. ya bunun daha kısa ve özü yok mu bnde 6 ya gidiorum

  YanıtlaSil
 5. ne biçim ödevlan buy a.m..k biz 6 yyha gidioz lan mal mal bişi paylaşçanıza güzel güzel şeyler paylaşın gerizekalılar

  YanıtlaSil
 6. of ya insan güzel bişe paylaşırrrrrrr daha kısa ve neti yokmuydu
  kahretsin yaaaaaaaa ne biçim site
  offffffffffff.....!!!!!!!!!!!!!!!

  YanıtlaSil
 7. ADSIZ !!!! SAÇMAA20 Aralık, 2011 18:50

  offffff be!!! ben 6. sınıfa gidiyorum bunu ne yapıyim adam gib. bişi .... yazın beee ben gazeteci deilim

  YanıtlaSil
 8. hello my name is lander never!!!!!!!!

  YanıtlaSil
 9. ya bunun kısa ve özü yokmu bende 6 ya gidiyorum hocalar istedi yazamam bukadarı.bana çare söyleyin hemen çünkü yarına.

  YanıtlaSil
 10. gerekki sizin bilmeniz gerekir herseyi internette arastırırsanız öyle olmaz

  YanıtlaSil
 11. ben çok beyendim tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 12. her girenin bilgi alacağına eminim

  YanıtlaSil
 13. insanın içi sıkıldı

  YanıtlaSil
 14. bnde 6 ya gidiom ne bok yicez şimdi

  YanıtlaSil
 15. napcaz bu deill

  YanıtlaSil

___Yorum nasıl yapılır?_________________________________

Boş alana yorumunuzu yazdıktan sonra "Yorumlama Biçimi" kısmından "Ad /URL" seçeneğini seçiniz. Adınızı yazdıktan sonra, URL kısmına varsa sitenizi yazınız. Ve "Yayınla" butonuna basıveriniz...