Riccon İlhan Doğan ve "Beden Dili" Adlı Kitabı

Bir haberde,Obama'nın 'kültürlerarası iletişim danışmanlığı'na "Riccon" adıyla tanınan beden dili ve iletişi uzmanı İlhan Doğan'ın geleceğini okudum. Bu yüzden, İlhan Doğan'ı ve kitabını tanıtmak istedim...

Kitabından Önce İlhan Doğan (Riccon)'ı Tanıyalım

İlhan Doğan Beyefendi, ünlü bir pandomim sanatçısı ve beden dili eğitiminde dünyanın önde gelen isimlerinden biri. En önemli özelliklerinden biri yüzünün ve vücudunun inanılmaz bir şekilde esnek olması..

Aslen Ankaralı olan Doğan, 16 yıldır İsviçre'de yaşıyor. Avrupa'nın en önemli pandomim sanatçılarından biri.

Değişik yüz tiplemeleriyle ünlü Riccon, 1996'da dünya komedyenlerinin katıldığı Uluslararası Humor Festival'de dünya üçüncüsü oldu...

"Vücut dili komedisini benden daha iyi yapan biri yok." diyen sanatçı, Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde okurken dil eğitimi almak amacıyla Almanya'ya gitti...

Hayali olan tiyatro eğitimini almak için İtalya'ya geçti ve Roma'da 'Comedia dell Arte'da üç yıl eğitim aldı. İsviçre'de 'Studio Foce Tiyatrosu'ndan teklif alarak iki yıl bu tiyatroda oyunculuk yaptı.

Zürih AKAD Akademisi'nde Ruh Bilimleri Geliştirme Psikolojisi üzerine eğitim aldı ve ardından Riccon Akademi'yi kurdu. Doğasında var olan yüz ve beden dilini kullanma yeteneği onu dünyanın bu konuda önemli birkaç isminden biri haline getirdi.

Tiyatro ile psikoloji, beden dili ve mizahı birleştirerek 'Riccon Tekniği'ni oluşturan Doğan, sağlıklı iletişim için geliştirdiği konseptin tescilini yaptırdı.

Patenti kendine ait olan "Riccon Tekniği"yle AB parlamenterlerine, kamu görevlilerine, bilim adamlarına ve dünyanın önde gelen marka yöneticilerine, uygulamalı olarak beden dilinin doğru kullanımı eğitimlerini verdi. Bedenin Dili adlı kitabı Almanca'dan sonra Türkçe'ye çevrildi...

"Riccon Tekniği= Beden Dili + Tiyatro + Psikoloji + Mizah"

"Beden Dili - Riccon İlha Doğan" - KİTAP TANITIMI

"Türkiye doğumlu olan İlhan Doğan, İtalya’da tiyatro eğitimi aldıktan sonra İsviçre’de Riccon Akademi’yi kurdu.

Tiyatro, psikoloji, beden dili ve mizahı birleştirerek Riccon Tekniği’ni geliştiren İlhan Doğan, sağlıklı iletişim için geliştirdiği konseptin tevsilini yaptırdı.

Patenti kendine ait olan “Riccon Tekniği”yle AB parlamenterlerine, kamu görevlilerine, bilim adamlarına ve dünyanın önde gelen marka yöneticilerine, uygulamalı olarak beden dilinin doğru kullanımı eğitimi verdi.

Kendisini, “Eğitiminin eğitmeni” olarak tanımlayan Doğan, 20 yıllık deneyimlerinin ürünü olan ve Almancadan Türkçe’ye çevrilen eseriyle ilgili şunları kaydediyor:

“Çekingenliğimiz, komplekslerimiz, cesaretsizliğimiz ve özgüven eksikliğimiz iletişimi bilmemekten kaynaklanır. İletişimi başardığımız an her şey o kadar kolay görünecek ki, başarı normal bir eyleme dönüşecektir.”

Bu kitap, iletişimde beden dilinin alfabesini, bir yabancı dil öğrenir gibi çok basit cümleler, açıklamalar, örnekler ve fotoğraflarla aktarmaktadır.""

Kitabın Özellikleri:

Sayfa Sayısı: 128

Hayat Yayınları

Alternatifkitap.com Fiyatı: 7 TL

15 yorum:

 1. Gurur duymamak elde degil. ne basari ama. Insan inanamiyorum. Umarim ulkemiz de sanatci degil ( sanatcilar bes para etmez)devlet adami olur. Onu gibi bir basbakan gormek nasip olur insalllah bana.

  Not : Abartisiz, hissetiklerim.

  Kadir öztürk

  YanıtlaSil
 2. Bence çok abartmışsınız Kadir Bey...

  "Türkiye'de Başbakan olacak bir kişi var; O'da zaten Başbakan..."

  YanıtlaSil
 3. bencede cok abartmıs ama oburunede katıldıgımı soyleyemem

  YanıtlaSil
 4. yaa tabii var bi başbakan milletin canını yakan bırak bu işleri de düzgün yorumlar da bulun

  YanıtlaSil
 5. HEPSI BOS.... KITAP HARIKA...OKUDUM BITMEDI ELIMIN ALTINDA. UYGULADIM VE BASARILI OLDUM. BENCE BU KITAP KISISEL GELISIM ILE ILGILI OKUDUGUM TEK KITAP

  YanıtlaSil
 6. kitabinizi okudum anlayana fefkalade tebrikler
  ruhunuza dikat edin

  YanıtlaSil
 7. ben bır kanalda bu sahsı ızledım inandırıcı gelmedı ..beden dılı uzmanıymıs alakası yok...

  YanıtlaSil
 8. kişisel başarılarına tek sözümüz tebrikler...
  türkçesini geliştirmesi gerek...
  heryerde vücut dili kullanma eğiliminde gerekli gereksiz ve fazla teatral konuşuyor...
  başbakanlık ucuzlatılmıştı ama bu kadar da değil...

  YanıtlaSil
 9. ben adamı televizyonda seyrettim ve hayran oldum, zaten benim ilgilendiğim türden bir konuydu beden dili, bu gün kitabını alıp okuyacağım ve sonrasında yorumumu yazarım kitapla ilgili olarak. teşekkür ederiz çalışmalarından dolayı...

  YanıtlaSil
 10. siyaseti heryere bulaştırmayalım!!!!

  YanıtlaSil
 11. benim amca ogludur kendisi
  öyle olduguna bakmayin yüzü yokki adiyamana gitsin isvicredede arayanlar var
  ailenin yüz karasi üniversite okumadi ama okudum yazmis kisisel bilgilerine italyaya gidiside kacak gitti yoksa hapisteydi

  YanıtlaSil
 12. Mehmet Mahmut YILDIZ01 Şubat, 2013 21:29

  Bana göre taktir edilecek bir değer ne yazık,ki bazı insanlarımız,da hasislik var kedi misali ciğere uzanamaz mundar dermiş gittiği yerler ilişki kurduğu insanlar sıradan insanlar değil Bir TÜRK vatandaşı olarak gururlandım ALLAH başarılarına başarılar katmasını nasip etsin.

  YanıtlaSil
 13. bu kişi sahtekar kişisel saçamalıkçı değildir,bir çok insanın onu anlayacak bilgi kapasitesi yoktur,yaptığı şeyler tamamen bilime dayanır,beyinin nasıl çalıştığını çok iyi biliyor ve onun üzerinden az bilgili kişilere basitleştirerek anlatıyor,anlayamadıysanız karşındakini eleştirebilirsin ama bir kez de kendini eleştir!! acaba sen yeterlimisin anlaak için?

  YanıtlaSil

___Yorum nasıl yapılır?_________________________________

Boş alana yorumunuzu yazdıktan sonra "Yorumlama Biçimi" kısmından "Ad /URL" seçeneğini seçiniz. Adınızı yazdıktan sonra, URL kısmına varsa sitenizi yazınız. Ve "Yayınla" butonuna basıveriniz...